Jalgrattasõidust on saanud viimaste aastatega ülimalt menukas spordiala. Seetõttu on targad insenerid kõvasti ajusid ragistanud ning mõelnud välja mooduseid, kuidas rattasõit iga ilmaga võimalikuks muuta – välja on mõeldud hulk erinevaid treeningpukke!
Et nende imeliste insenertehniliste lahendustega lähemalt tutvuda, lahkame veidi nende olemust. Seda just selleks, et saaksid ülevaate nende erinevustest, võimalustest ja teaksid, kuidas valida endale meelepärane treeningpukk.
Treeningpukid võib jagada nelja gruppi: rullikud (rollers), tagarattaga kinnituvad pukid (wheel-on), otsekinnitusega pukid (direct drive) ja sisetreeningu rattad.
Rullikute üheks olulisemaks osaks on kolm ca 40 cm laiust rulli, mille peal sõitja enda jalgrattaga sõitma hakkab. Ülejäänud maagia tuleneb sõitja tasakaalust ja stabiilsusest, et pukilt mitte maha veereda. Rullikutel sõitmine on kõige sarnasem tavapärasele õues sõitmisele, kuna ratas asetseb rullikutel vabalt ja sõitmiseks tuleb tasakaalu hoida. Rullidel saad reaalse sõidutunde ning lisaks kilomeetrite kogumisele arendad ka enda sõidutehnikat ja tasakaalu.
Rullikuid ei ole vaja ühendada vooluvõrku, mistõttu saab sellega sõita nii õues rannapromenaadil vaadet nautides kui toas vihma ja külma eest kaitstuna. Rullikuid kasutatakse ka enne võistlusi “sooja tegemiseks”.
Soodsamatel treeningrullidel (nt Elite Arion) koormusastmed puuduvad ja pedalleerimise raskuse määravad jalgratta käigud ning puki loomulik veeretakistus. Veidi kallimatel mudelitel on mitu koormusastet ja koormuste reguleerija asub treeningrullide raamil (nt Elite Quick Motion). Lisades Elite pukile vastava anduri ja kasutades seda My E-Training App’iga on võimalik reaalajas jälgida oma jõu, kadentsi, südamelöögisageduse, kiiruse, sõiduaja ja distantsi andmeid. Anduri lisamisel saab rullikutel sõites võtta osa ka interaktiivsetest rattasõitudest.
Kõige innovatiivsematel interaktiivsetel mudelitel (nt Elite Nero) muudab rullikusse sisseehitatud koormusüksus vastavalt sõidetavale trassile ise koormust. Elite Nero suudab stimuleerida ühtlasi kuni 7%-list tõusunurka.
Wheel-on pukkide korral kinnitub jalgratas tagajooksu võlli abil treeningpuki vahele. Ratas on kindlalt kinnitatud ja seisab puki abil püsti. Seetõttu ei pea sellist pukki kasutades lootma tasakaalule – vänta kasvõi käed lahti ja ühe jalaga.
Sellisel pukil sõites võiks sisetreeningu hooajaks panna tagarattale spetsiaalse pukisõidukummi, mis on vaiksem ja kulub vähem.
Koormusastmeid saab klassikalistel wheel-on pukkidel valida lenksule kinnitatavast hoovast.
Mõned pukid on varustatud spetsiaalse anduriga ja mõnele saab anduri lisada. Anduri olemasolu võimaldab treeningpukki kasutada interaktiivsete treeningprogrammidega (Zwift, Rouvy, TrainerRoad jms). Selliselt saad oma treeningpuki muuta targaks ehk Smart pukiks. Näiteks Elite Novo Force, Elite Qubo Fluid, Elite Novo Smart, Tacx Boost, Tacx Flow Smart jt.
Mõned wheel-on pukid on aga ka interaktiivsed Elite Tuo, Wahoo Kickr Snap jt.
Direct drive otsekinnitusega treeningpukkidel on ülekandesüsteem puki enda küljes, mistõttu kinnitub jalgratas treeningpuki külge ilma tagajooksuta. Koormusmehhanismid on ehitatud puki sisse ja ka kassett kinnitub otse pukile. Tegemist on treeningpukkide moodsaima versiooniga, mis on kõige vaiksem, võimsam ja omab mitmeid nutikaid lisasid. Üldiselt ei ole otsekinnitusega pukke võimalik ilma vooluvõrku ühendamata kasutada. Mõnda üksikut saab kasutada ka ilma vooluta, aga sellisel juhul ei toimi interaktiivsed funktsioonid (Tacx Neo 2T) Raskusastmeid reguleerib pukk vastavalt nutikatele lahendustele ise.
Näiteks Tacx Neo 2T, Wahoo Kickr Smart, Elite Justo 2 ja Justo, Elite Avanti, Elite Direto XR-T, Tacx Flux 2, Tacx Flux S, Elite Suito-T, Wahoo Kickr Core jt.
Sisetreeningurattad on spetsilaalselt toas sõitmiseks loodud tipptasemel “velotrenažöörid”, mis sisaldavad kõiki interaktiivseid võimalusi ja päris rattale sarnast sõidukvaliteeti.
Näiteks Tacx Neo Bike, Tacx Neo Bike Plus ja Wahoo Kickr Bike.
Sisetreeningurattaid meil kohapeal ei ole, aga küsimise peale saame kiirelt tellida.
ÜLALTOODUD MUDELID JAOTUVAD OMAKORDA KLASSIKALISTEKS, TARKADEKS ehk SMART PUKKIDEKS JA INTERAKTIIVSETEKS PUKKIDEKS.
Klassikalised treeningpukid ei oma nutilahendusi ja on mõeldud eelkõige neile, kes ka talvisel perioodil füüsilist koormust soovivad saada ja/või üle talve lihasmälu säilitamise eesmärgil sõita soovivad. Enamasti on sellised pukid käsitsi reguleeritavate raskusastmetega, kuid leidub ka üksikuid progresseeruva raskusastmega variante (nt Elite Qubo Fluid – mida kiiremini väntad, seda suuremaks takistus läheb). Siia kategooriasse liigituvad enamus rullikud ja wheel-on mudelid. Kasutuspiirkond on sellisel pukil lai – võid sõita nii õues, toas, rõdul, garaažis või basseini ääres murulapi peal – see ei vaja ei wifit ega vooluvõrku ühendamist.
Interaktiivset pukki kasutatakse koos teatud aplikatsiooniga (näiteks Zwift, Rouvy, TrainerRoad, Wahoo SYSTM jms). Sinna saad luua oma sportliku avatari, sõita selle abil erinevaid põnevaid rattaradu ning võistelda võhivõõraste või oma naabrimehega – tegemist on justkui arvutimänguga, milles osaledes saad samaaegselt sõidukilomeetreid koguda ning enda füüsilist vormi hoida ja parandada.
Selline interaktiivne mäng/treening toimib tänu kahesuunalisele suhtlusele seadmete vahel. Treeningpukk saab infot “arvutimängust” (tõus vs laskumine, asfalt vs munakivi, tuulessõit vs vastutuul jms) ning seadistab vastavalt sellele koormust. Treeningtarkvara saab pukilt infot sõitja kiiruse, kadentsi, võimsuse, vändapöörete arvu jms kohta, millest sõltub mängu avatari liikumine ekraanil. Sellise interaktiivse võimekusega on suurem osa otsekinnitusega pukke (Tacx Neo 2T, Wahoo Kickr Smart, Elite Justo 2, Elite Avanti, Elite Direto XR-T, Tacx Flux 2, Tacx Flux S, Elite Suito-T, Wahoo Kickr Core jt), kuid ka üksikud rullikud (Elite Nero) ja mõned wheel-on mudelid (Elite Tuo, Wahoo Kickr Snap).
Seade, millele on lisaks soetatud ka esiratta alla kuuluv nutikas vidin, suudab mängus avatari ka pöörama panna vastavalt sellele, kuidas Sina lenksu keerad. Näiteks Elite Sterzo Smart.
Pööramisfunktsiooni omab ka Elite Rizer, mis lisaks pööramisele tõstab või langetab ratta esiosa vastavalt “mängus” toimuvale – tõusul imiteerib Rizer kuni 20% tõusunurka, laskumistel kuni -10% nurka. Sellised lisafunktsioonid võimaldavad ka siseruumi tingimustes saada igati reaalse rattasõidukogemuse.
Smart kategooria pukid jäävad funktsionaalsuselt interaktiivsete ja klassikaliste pukkide vahele ehk pukk suhtleb “mänguga” ühesuunaliselt, mis tähendab, et pukist saadetakse info arvutisse, kuid arvuti puki koormust ei reguleeri. Sellised pukid suudavad avatari panna sõitja näitajate alusel liikuma, kuid pukk mängus olevatele maastikumuutustele jm ei reageeri, ehk avatari liikumiskiirus sõltub sõitja rakendatavast võimsusest ja koormust peab sõitja ise reguleerima. Enamasti kuuluvad sellesse gruppi vingemad wheel-on mudelid. Näiteks Elite Novo Smart, Elite Qubo Mag Smart B+.
Nagu eeltoodust selgus, on treeningpukkide näol tegemist ülimalt nutika moodusega, kuidas iga jalgrattaga sõita armastav inimene oma talvehooaja põnevamaks saab muuta, saades samal ajal füüsilist koormust ja säilitades lihasmälu. See, kui võimas ja nutikas treeningpukk omale valida, sõltub paljuski puki kasutaja vajadustest ja soovidest ning treeningpuki eelarvest.
Mõned valiku tegemist lihtsustavad küsimused:
- Kas 1100W maksimaalset võimsust on piisav?
- Kas seal, kus pukki kasutan, on vooluvõrku ühendamise võimalus ja wifi (suurem osa interaktiivseid ja smart pukke eeldab ühendamist arvutiga, mis aga omakorda vajab võrguühendust)?
- Kas ma tahan aegajalt niisama rattasõitu meelde tuletada ja füüsilist koormust saada või valmistun saabuvaks varakevadiseks võistluskalendriks kasutades spetsiaalseid treeningvõimalusi ja harjutusi?
- Kas mulle meeldiks maksimaalne sõidukogemus, nutikad lahendused ja sõbraga mõõduvõtt mõnel online võistlusel? Ehk soovin osaleda isegi siseratta MM-il?
Kindlasti tuleks ka jälgida, kas olemasolev ratas või üks kasutatavatest ratastest (teadagi on vajalike rataste arv n+1) on soetatava treeningpukiga ühilduv: milline on kasseti kinnitustüüp, millise lahendusega kinnitub jalgrattale tagajooks (QR või Thru Axle ja mis laiusega viimase korral on raam)?
PUKI TÜÜP | INTERAKTIIVNE | TARK/SMART | KLASSIKALINE |
---|---|---|---|
SISETREENINGU RATTAD | Tacx NEO Bike Plus
Tacx NEO Bike Smart Trainer Wahoo Kickr Bike Wahoo Kickr Bike Shift |
||
OTSEKINNITUSEGA/DIRECT DRIVE | Tacx Neo 2T
Tacx Neo 3M |
Elite Turno | |
JOOKSUGA/WHEEL-ON | Elite Tuo
Tacx Flow Smart |
Elite Qubo Mag Smart B+ | Elite Qubo Fluid |
RULLID | Elite Nero | Elite Quick Motion
Elite Arion Mag Tacx Galaxia Tacx Antares |
Arusaadav, kui peale käesoleva ülevaate lugemist Sul küsimusi juurde tekkis 🙂
Seetõttu küsi meie käest julgelt nõu ja abi!
Edukat treeningpuki valimist!
E-kiri: epood@velohunt.ee
Telefon: 5333 5236
Kauplus: Tallinnas Pärnu maantee 139e/1